KATMERSahurda sıcak sıcak doyurucu bir katmere ne dersiniz? Bu güzel katmerleri sevgili komşum
Münevver ablamla beraber yapmıştık. Daha doğrusu o yaptı, ben baktım Siritiyor. Hem yapılışına baktım hemde tadına. Arkadaşlar süperdi, tavsiye ederim. Sahurda sevdiklerinize doyurucu bir hamur çeşidi olur. Tabii dersiniz ki gece bunları kim hazırlayacak. Bütün aşamaları yapıp rulo beze haline getirip buzdolabında bekletebilirsiniz. Gece sahura kalkıncada çay demlenene kadar son aşamasını yapıp, yani açıp pişirmek kalır. Münevver ablamada çok teşekkür eder ve selamlarımı yollarım.

Malzemesi:
1 paket kuru maya
2 su bardağı ılık su
2 su bardağı ılık süt
1 tatlı kaşığı tozşekeri
1 çorba kaığı tuz
aldığı kadar un
1 paket margarin
1 çay bardağı sıvıyağ

1. Kuru mayayı derin bir kaba alın, üzerine ılık su, ılık süt ve tozşekeri ilave edip mayalanmaya bırakın. Mayalandıkdan sonra tuz ve yeterince un ilave edip iyice kıvam alana kadar yoğrun.

2. Hamurdan elma büyüklüğünde bezeler ayırın, ince bir şekilde açın. Bir yandan margarini küçük tavada eritin ve sıvıyağıda katın, yarım su bardağı suda yağlı karışıma katın.
Bu yağlı karışımdan açılmış hamurun üzerine gezdirin ( Resim 2).  İki kenarı ortaya doğru katlayın ve yine üzerini yağlayın (Resim 3).  Bir kez daha Resim 4 deki gibi katlayıp tekrar yağlayın.

3. Hamurun kenarlarını bu sefer içe doğru katlayın (Resim 5) ve bıçakla birbirinden keserek ayrın (Resim 6)

4.  Hazırladığınız hamur bezelerini yarım saat kadar buzdolabında bekletin. Bezeleri sonra tekrar açın ve hafif yağlanmış teflon tavada iki taraflı pişirin (Resim 7).Hamurun yağlanmış hali ( Resim 2)Hamurun iki kenarını ortaya doğru katlayıp üzerine yağlayın ( Resim 3)Tekrar katlayıp, tekrar üzerini yağlayın (Resim 4)Hamurun iki uçundan içine doğru katlayın ve rulo bezeler elde edin (Resim 5)Birbirinden keserek ayırın bezeleri ( Resim 6)Tekrar açılmış hamuru hafif yağlanmış teflon tavada iki taraflı pişirin (Resim 7) 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !